Chór Salawa - Modlitwa za Ojczyznę

Modlitwa za Ojczyznę

W dniu 17.11.2013 byłam na koncercie pieśni patriotycznych i innych, zorganizowany przez Chór Mieszany Salawa przy kościele bł. Anieli Salawy. 

Koncert odbył się przed msza św. Odniosłam wrażenie,że pieśni te wykonywane są przez profesjonalnie przygotowanych uczestników chóru. Zapewne jest to zasługą dyrygenta chóru, który wykazał się dużym talentem muzycznym bo nie tylko wspaniale kierował całym zespołem śpiewaków ale i harmonijnie akompaniował podczas koncertu. 

Bardzo spodobał mi się pomysł samego wejścia chórzystów, podczas którego śpiewali Modlitwę do Wszystkich Świętych trzymając przez cały czas płonące świece z biało-czerwonymi kokardami. I tu znów ukłon w stronę Pana dyrygenta za wspaniałą oprawę organizacyjną! Wybór pieśni i ich kolejność również uważam za bardzo trafny. Przepiękne i wzruszające wykonanie Modlitwy do Bogarodzicy traktujące o wielkim poświeceniu nie tylko serc żołnierzy ale i przede wszystkim ich matek, które tracą to co maja najcenniejsze - swoje dzieci. Ponieważ jest to modlitwa do Maryi a wiec prośba o wskazanie jak walczyć kierując się miłością.... Mam wrażenie ze pierwsze utwory miały za zadanie wprowadzić odbiorcę bądź słuchacza w stan zadumy, refleksji może medytacji patriotycznej ale w czułych objęciach opatrzności/króla Niebios.

Boże coś Polskę, Gaude Mater i Rota - mocne w treści i również wspaniale wykonane. Zwieńczeniem koncertu były bardzo skoczne, żywe i radosne pieśni ( Jeszce jeden Mazur dzisiaj, Przybyli ułani pod okienko, Pierwsza Kadrowa). Koncert ten był również urozmaicony deklamacjami wykonanymi przez poszczególnych uczestników chóru co wspaniale się wkomponowało w całość. 

Nie spodziewałam się tak pozytywnego wrażenia i muszę powiedzieć, że z przyjemnością wysłuchałabym następnych wystąpień tego zespołu.
Zofia Syska

Data: 21 stycznia 2014   | Do góry |
Aktualne informacje